Jak dbać o oczy?

3 podstawowe zasady wcale nie są dla Polaków tak oczywiste

  1. Regularna kontrola u okulisty – raz na rok
  • 65% Polaków od ponad roku nie było u okulisty, a co szósty Polak nie był nigdy. Regularne, profesjonalne badanie pozwala nie tylko wykryć i skorygować ewentualne wady wzroku oraz dobrać korekcję (okulary lub soczewki kontaktowe), ale także zdiagnozować na wczesnym etapie poważne choroby narządu wzroku, takie jak jaskra, choroby siatkówki (w tym AMD i retinopatie), a także zaćma.
  1. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB
  • 83% Polaków przyznaje, że zdarza się im używać nieodpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Używając przyciemnianych szkieł bez dobrej jakości filtrów oczy są bardziej narażone na szkodliwe działanie promieniowania UVA i UVB niż w przypadku braku okularów przeciwsłonecznych.
  • 56% Polaków przy zakupie okularów przeciwsłonecznych kieruje się kształtem, kolorem czy wielkością, nie zwracając uwagi na jakość filtrów, lekceważąc ochronę przed promieniowaniem UV.
  • Jedynie 9% Polaków w ostatnim roku kupiło „bezpieczne” okulary przeciwsłoneczne w salonie optycznym.

Okulary przeciwsłoneczne z bazarów czy supermarketów zwykle nie posiadają skutecznego filtra UV400– czyli przynoszą więcej szkody niż pożytku.

  1. Troska o dobry wzrok dzieci
  • 50% polskich dzieci ma wady wzroku – najczęściej jest to astygmatyzm, zez oraz krótkowzroczność.

Dzieci nie wiedzą jak powinny widzieć prawidłowo i nie zgłaszają problemu, dlatego trzeba regularnie badać ich wzrok.

Nieskorygowane wady wzroku u dzieci mogą być przyczyną kłopotów w nauce i nieprawidłowego rozwoju fizycznego. Mogą ponadto negatywnie wpłynąć na rozwój emocjonalny, obniżyć pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Wszystkie dane pochodzą z badań na reprezentatywnych próbach, zrealizowanych na zlecenie Vision Express – firmy medycznej, która od 24 lat dba zdrowie oczu Polaków.

Dodaj komentarz