Biegunka wywołana stresem – jak ją leczyć?

Biegunka wywołana stresem – jak ją leczyć?

Wrzesień to ważny miesiąc nie tylko dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją edukację, lub też po wakacjach wracają do szkół i przedszkoli. To także ciężki okres dla wielu dorosłych, którzy po urlopach muszą na powrót przywyknąć do zawodowego trybu życia. Start nowego sezonu to okazja do licznych wyzwań, ale też źródło wielu stresów. A kiedy stoimy przed mnóstwem zadań, nie ma nic bardziej niekomfortowego niż… niespodziewana biegunka.

Wrzesień kojarzy nam się z przysłowiowym pierwszym dzwonkiem. Jednak dotyczy to nie tylko szkoły, ale też życia zawodowego wielu z nas. Wracamy po urlopie, zaczynamy nowe projekty, niektórzy zaczynają nową pracę, a kalendarz zaczyna pękać w szwach od deadline’ów i spotkań biznesowych. Wejście w nowy sezon po wakacjach, to obok Nowego Roku najbardziej stresujący okres w życiu dorosłego człowieka. Rosnąca liczba obowiązków, nieregularne posiłki, jedzenie w biegu, niedostarczanie organizmowi odpowiednych wartości odżywczych może być przyczyną dolegliwości jelitowych.  Stres, a co za tym idzie, utrzymujący się w organizmie podwyższony poziom adrenaliny i kortyzolu może mieć wpływ na funkcjonowanie żołądka. Pod wpływem stresu zwiększa się wydzielanie kwasów trawiennych, dochodzi do zaburzeń perystaltyki jelit i w rezultacie może pojawić się biegunka.

Sposób na stres

Sposobów na poradzenie sobie ze stresem jest mnóstwo, a każdy z nas ma z pewnością swoje własne. Niestety są sytuacje, kiedy nawet głęboki oddech, medytacja czy mówienie sobie samemu, żeby odpuścić, nie zadziałają. Warto wtedy zamiast walki ze stresem podjąć działania zapobiegawcze. Kiedy bierzemy na siebie zbyt dużo obowiązków, a plan dnia pełen jest spotkań, stres jest nieunikniony. Dobrym rozwiązaniem jest skrupulatne przemyślenie i ułożenie zadań według ważności czy ostatecznego terminu ich wykonania. To spowoduje, że damy sobie więcej czasu na ich realizację, ale także sprawi, że zniknie natłok myśli w naszej głowie i poziom stresu obniży się. Wbrew temu, co nam się wydaje, nie wszystko trzeba zrobić na już. Ułożenie racjonalnego harmonogramu działań pomoże uniknąć stresu. Życie w ciągłym biegu i praca non stop mogą wywoływać różne dolegliwości (np. biegunkę), dlatego warto dawać sobie czas na oddech – wyjść na słońce, spotkać się z przyjaciółmi, czy po prostu się wyspać. Życie bez stresu wspomoże także zbilansowana, zdrowa dieta.

 Sposób na biegunkę

W sytuacji kiedy stres wywołał biegunkę, musimy działać natychmiast. Tu nie ma czasu na medytację czy niespieszną kawę nad gazetą. Należy sięgnąć po sprawdzony środek. Wśród preparatów przeciwbiegunkowych, warto rozważyć te, które zawierają pochodne taniny.

Dodaj komentarz