Ciasto na pierogi

Ruskie, mięsne, na słodko z owocami, kapustno-grzybowe, z kaszą lub szpinakiem i nie tylko. Gotowane, smażone lub zapiekane. Pierogi, bo o nich mowa, to niezwykle wdzięczne danie. Związane z nimi możliwości kulinarne sprawiają, że pierogi stały się jednym ze sztandarowych, polskich dań.
Jak w każdym daniu, ciasto na pierogi zależy od umiejętnie dobranych składników. Powinny być one maksymalnie świeże, a przede wszystkim – mieć odpowiednie proporcje. Potrzebne ci będą: 3 szklanki mąki, ¾ szklanki wrzątku, 1/3 zimnej wody, 1 jajko oraz sól do gotowania pierogów. Dodatek ciepłej wody ma ogromny wpływ na ciasto na pierogi. Już nasz babcie wiedziały, że dzięki niej pierogi są łatwe do rozwałkowania i miękkie po ugotowaniu.
Podane w przepisie na pierogi składniki połącz ze sobą, a następnie energicznie wyrób z nich ciasto o jednolitej konsystencji. Gdy będzie gotowe, nakryj je czystą ściereczką i odstaw na co najmniej 30 minut. W tym czasie ciasto na pierogi nieco odpocznie, dzięki czemu lepiej się z nim pracuje – cienko rozwałkowuje, a następnie wykrawa z niego kółka z pomocą szklanki. Pamiętaj, by w czasie pracy z ciastem na pierogi trzymać je pod przykryciem – dzięki temu nie wyschnie zbyt szybko.

https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/porada/jak-zrobic-ciasto-na-pierogi

Dodaj komentarz