Epidemia otyłości – wyzwania dla Europy Środkowo-Wschodniej

Na konferencji zorganizowanej przez Marszałka Senatu RP, Stanisława Karczewskiego oraz Koalicję na Rzecz Walki z Otyłością w Senacie 6 marca 2017 r. mówiono o zmianach zwyczajów żywieniowych, zwiększeniu aktywności fizycznej, edukacji zdrowotnej społeczeństwa, a także personelu medycznego, ograniczeniu marketingu produktów niezalecanych do spożycia.

 

Otyłość nie tylko domeną resortu zdrowia

„Problem otyłości dotyka wiele dziedzin, które są typowe dla wielosektorowego zdrowa publicznego. Za walkę z otyłością nie jest odpowiedzialne wyłącznie Ministerstwo Zdrowia, ale także Ministerstwo Rolnictwa, Edukacji czy Sportu.” ­ podkreślał prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński , natomiast Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł na przykładzie ustawy antynikotynowej pokazał, że Polska ma już doświadczenie w prowadzeniu skutecznych interwencji w obszarze zdrowia publicznego. „Przyjęcie ustawy antynikotynowej było wspólnym sukcesem interesariuszy z wielu obszarów – ministerstw, ale także organizacji pacjentów i ekspertów medycznych. To powinien być wyznacznik kierunku do działań w obszarze otyłości. Należy bowiem uświadomić sobie, że problem ten nadal się pogłębia.” – dodał Minister Radziwiłł. W podobnym tonie wypowiadali się również przedstawiciele Ministerstw Zdrowia z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Wojciech Kałamarz z Komisji Europejskiej wskazał natomiast, że niezbędne jest także podjęcie wspólnych działań na poziomie europejskim, zwłaszcza w walce z otyłością wśród dzieci. „Dzieci same o siebie nie zadbają. Już teraz nawet co trzecie dziecko w wieku 6-9 lat ma nadwagę lub otyłość. W głównej mierze to efekt ich podatności na działania marketingowe i agresywne popularyzowanie niezdrowej żywności i napojów energetycznych. Ograniczenie tego marketingu to bardzo ważna kwestia i tu europejskie działania mogą faktycznie odnieść sukces”.

Dodaj komentarz